Ladik’te Atık İlaçlar Artık Çöpe Değil Geri Dönüşüm Kutularına…

Sıfır Atık çalışmalarını hızlandıran Belediyemiz, proje kapsamında atık ilaçların çevreye zararını önlemek amacıyla Ladik Devlet Hastanesi’ne ve ilçemizde hizmet veren 5 eczaneye Atık İlaç Toplama Kutusu yerleştirdi.

Sıfır Atık’ta pilot ilçe olan Ladik’i örnek şehir haline getirmek, çevre bilinci ve farkındalık oluşturmak için kolları sıvayan Ladik Belediyesi, atık projesine katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda da atık ilaçların çevreye olumsuz etkilerini engellemek için çalışma başlatan Belediyemiz, hastane ve eczanelere İlaç Toplama Kutuları yerleştirerek, atık ilaçların toplanması ve bertarafının sağlanmasında önemli rol üstlenecek.

İlaç Toplama Kutuları hakkında açıklama yapan Belediye Başkanımız Nurhan Yapıcı Özel, tarihi geçmiş, kullanılmayan ilaçların çevreye ve doğaya zarar verdiğini söyleyerek; “Atık ilaçların bilinçsizce atılması çevre ve insan sağlığını doğrudan etkilemektedir. Ülkemizde ihtiyaç fazlası, kullanılmayan, miadı geçmiş ya da herhangi bir sebeple istiflenmiş ilaçlar uygun yöntemlerle imha edilmediklerinde; çevremizin ve toplumumuzun sağlığı için geri dönüşü zor olabilecek sorunları da beraberinde getirecektir. Bizde proje kapsamında farkındalık oluşturmak için hastane ve eczanelerimize İlaç Toplama Kutuları yerleştirdik. Tüm vatandaşlarımıza gösterecekleri hassasiyet için şimdiden teşekkür ediyorum. Lütfen süresi dolan, kullanılmayan ilaçlarınızı çöpe değil, hastanemizde ve eczanelerimizde yer alan atık ilaç toplama kutularına atınız." dedi.